Экалагічная старонка

• Экалагічнае выхаванне дашкольнікаў
  • Слова «экалогія» і яго вытворныя трывала ўвайшлі ў наш штодзённы слоўнік, але разумеюць яго па-рознаму. У навуковай літаратуры існуе шмат вызначэнняў. Самае пашыранае: экалогія – навука пра стасункі жывых арганізмаў міжсобку і з навакольным асяроддзем. Звычайна пад экалагічным выхаваннем разумеюць выхаванне кахання да прыроды. Сапраўды, гэта важны складнік выхаваўчага працэсу, але нярэдка прыёмы, якімі выхоўваюць такое каханне, вельмі сумнеўныя. Будучыня, якую мы ствараем сёння — гэта нашы дзеці. Тое, якім яны ўбачаць гэты свет сёння, што яны будуць успрымаць як норму паводзін, як навучацца ўзаемадзейнічаць з прыродай — усе гэта залежыць ад нас. Экалагічнае выхаванне – гэта выхаванне маральнасці, духоўнасці, інтэлекту.
  • Экалагічнае выхаванне дзіцяці ў сям'і
  • Казаць пра актуальнасць экалагічнай праблемы сёння ўжо не трэба. Усім нам вядомы сумныя наступствы развіцця прамысловасці і эканомікі. Жаданне чалавека спрасціць сваё жыццё занадта часта ўпіраецца ў законы прыроды, і пра наступства іх парушэння наша грамадства пачало задумвацца толькі апошнія 15-20 гадоў. Натуральна, што шмат якія наступствы ўжо сталі незваротнымі.
  • Прырода ў жыцці вашай сям'і
  • Шматгранны свет прыроды абуджае ў дашкольнікаў цікавасць, выклікае здзіўленне. Менавіта ў гэтым веку, калі дзеці вельмі дапытлівыя, добрыя і спагадныя, у іх можна сфармаваць слушнае дачыненне да атачальнай прыроды, элементарныя экалагічныя веды, экалагічную культуру. Сям'я фармуе дачыненне дзіцяці да прыроды, закладвае ў яго маральныя каштоўнасці.